Co je osteoporóza a osteopenie?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry. Je charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením křehkosti kostí s navazujícím rizikem zlomenin. Vytváří se stav nerovnováhy mezi novotvorbou kostní hmoty a jejím úbytkem. Následkem úbytku kostní hmoty dochází ke zlomeninám bez předchozího úrazu nebo už při malé zátěži kosti. Zlomeniny spojené s osteoporózou se nejčastěji vyskytují u kyčelního kloubu, v oblasti zápěstí a páteře (hrudní a bederní obratle). Tento stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku, vitaminu D, pohlavních hormonů a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Osteopenie je onemocnění, které je označováno jako předstupeň osteoporózy. Pokles kostní hustoty o 10 až 25 % je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) považován za osteopenii, o 25 % a více již za osteoporózu.

Jaké jsou projevy osteoporózy?

Charakteristickým rysem osteoporózy je její pomalý a často bezpříznakový vývoj. Toto onemocnění bývá často dlouhou dobu bezbolestné nebo se může projevovat jen pobolíváním v zádech či zvětšujícím se zakřivením páteře. Dalším příznakem je postupná deformace postavy, výška postavy se zmenšuje (i o 10 centimetrů a více). Často se na to, že pacient trpí osteoporózou, přijde až s první zlomeninou. Cílem veškeré terapie by proto mělo být snížení rizika fraktury. K hodnocení tohoto rizika se používá metoda kostní denzitometrie.

Jaké jsou hlavní rizikové faktory osteoporózy?

Jako hlavní rizikový faktor pro osteoporózu je nejčastěji udávána snížená produkce ženských pohlavních hormonů, tj. časná menopauza (tj. menopauza před 45. rokem věku, ať už uměle navozená, či spontánní). Zlomeninu v důsledku osteoporózy utrpí během svého života 40 – 50 % žen ve věku nad 50 let.

Osteoporózou jsou dále ohroženy osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI < 18,5 kg/m²) a malou fyzickou zátěží, kuřáci, konzumenti nadměrného množství alkoholu, lidé s nesnášenlivostí mléčných výrobků, lidé s rodinným výskytem osteoporózy, lidé užívající pravidelně některé léky či lidé trpící některými chronickými onemocněními.

Co je vyšetření DXA?

Jedná se v současné době o jednu z nejpřesnějších metod určení tělesného složení a denzity (hustoty) kostí. Využívá rozdílné absorpce slabého rentgenového záření o dvou energetických hladinách tělesnými tkáněmi. Záření je natolik nízké, že není nutná žádná zvláštní ochrana. Přístroj naměří v určitých místech skeletu hustotu kostí, která může být snížena, pak je nezbytné doplnit i laboratorní parametry. Metoda DXA se používá ke zjištění hustoty kostí v dolní oblasti páteře a v kyčlích, někdy také kostí zápěstí, prstů a paty. Lze ji využít i ke sledování účinnosti léčby osteoporózy a monitorování stavu kostí nemocného.

Jak vyšetření probíhá?

Jde o nezatěžující vyšetření, které se řadí mezi zobrazovací metody, podobně jako např. ultrazvuk. Vyšetření trvá několik minut, pacient leží na speciálním lůžku, zůstává oblečený a scanner zachycuje buď jednu, nebo více oblastí kostí. V praxi se obvykle měří na dvou až třech místech, zpravidla v oblasti bederní páteře a horních částech stehenních kostí. Provádí se pomocí zařízení vyzařujícího slabé rentgenové záření. Celý proces je tedy rychlý (vyšetření trvá cca. 15 minut), a navíc zcela bezbolestný. 

Co odhalí denzitometrie?

Pomocí denzitometrie lékař zjistí hustotu a obsah minerálů v kostní hmotě, především na základě množství vápníku. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak vysoká jsou rizika zlomenin spojených především s ubývající kvalitou kostní tkáně tzv. osteoporózou.

Jak často se chodí na denzitometrii?

Kontrolní denzitometrická vyšetření by měla být prováděna při osteoporóze 1x ročně a při mírnějším řídnutí kosti, tzv. osteopenii podle hodnoty T-skóre buď 1x ročně nebo za 3 roky. Pokud je denzita v normě, provádí se kontrolní vyšetření jednou za 5 let.

Kdy se dozvím výsledek vyšetření?

Naměřené hodnoty při vyšetření DXA zhodnotí lékař a následně bude výsledek zaslán odesílajícímu lékaři. Preferujeme odeslání výsledků cestou eZprávy. Pokud Váš odesílající lékař eZprávu nemá, lze si výsledek vyzvednout po domluvě osobně v ordinačních hodinách.